Môže byť respirátor účinný aj ekologický? Študent UK predstavuje riešenie

Bratislava 1. marca 2022: Každých päť sekúnd sa na svete spotrebuje približne 250 000 kusov jednorazových respirátorov. Študentský tím Comfy preto navrhol biodegradovateľné respirátory, ktoré nezaťažia našu planétu. Nedávno za svoj návrh získali prvé miesto v medicínsko-technologickej súťaži Lifbee Academy.


„Chceli sme zistiť, čo ľuďom najviac prekáža na súčasnej pandémii. Oslovili sme teda širokú verejnosť a prieskum nám ukázal, že ľudí najčastejšie trápilo nepohodlie spojené s nosením respirátorov a ich neekologickosť,“ tvrdí Michal Paulovič, študent Univerzity Komenského v Bratislave. Využitie ekologických materiálov má podľa neho potenciál, vďaka čomu sa spomalí alebo zabráni ďalšiemu znečisťovaniu planéty.

V záujme ochrany zdravia sa dnes na svete využívajú predovšetkým jednorazové rúška a respirátory, ktoré nie sú rozložiteľné. Ministerstvo životného prostredia SR dokonca odporúča použité rúška zabaliť do plastovej tašky.

„Prvotný koncept nášho respirátora je na 100 % rozložiteľný, používa sa na dlhodobé nosenie vďaka biopolymérom. Je vhodný nielen pri boji proti COVID-u, ale aj pre viaceré profesie,“ hovorí študent medicínskej biológie na Prírodovedeckej fakulte UK Michal Paulovič.

Respirátor Comfy funguje na báze dvojitej bariéry. Vonkajšiu vrstvu tvoria prírodné biopolyméry, ktoré okamžite zachytia a znehybnia vírus. Vnútorná nanovláknová časť biodegradovateľného materiálu následne zachytí prípadné uniknuté vírusové častice. Takáto kombinácia poskytuje respirátoru dlhšiu životnosť a dostatočnú ochranu. Detaily sú obchodným tajomstvom.

Momentálne je projekt v začiatkoch. Technologické riešenia vychádzajú z vedeckých štúdií, ale ich praktickosť a účinnosť musia ešte overiť v praxi. Ak sa ukáže jeho praktické využitie, respirátor bude možné využiť nielen v čase pandémie, ale aj v zdravotníckych laboratóriách, zariadeniach a pri práci s nebezpečnými vzorkami.