Rektor UK bojuje za záchranu peňazí na vedu a výskum

Bratislava, 4. februára 2011: Rektor Univerzity Komenského v Bratislave prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., sa dnes zúčastnil na tlačovej konferencii, ktorej cieľom bola záchrana finančných prostriedkov na vedu a výskum, ktoré chce vláda SR použiť na výstavbu diaľnic.


04. 02. 2011 12.48 hod.
Od: Oddelenie vzťahov s verejnosťou

Ministri schválili 2. februára 2011 presun celkovo 350 miliónov eur do Operačného programu (OP) Doprava. Ukrojili z financií OP Informatizácia spoločnosti, Výskum a vývoj, Vzdelávanie (cca 60 mil. eur), Zamestnanosť a sociálna inklúzia.

Slovenská vedecká komunita pri tejto príležitosti iniciovala petíciu, ktorú je možné podporiť na webstránke zachranmevedu.sk. Doposiaľ sa pod ňu podpísalo 60 najvýznamnejších slovenských osobností vedy a výskumu. Vedci nesúhlasia so zámerom vlády presunúť peniaze z eurofondov z výskumu na stavbu diaľnic. Ako uviedli na dnešnej tlačovej konferencii, za 180 miliónov eur (120 miliónov eur určených pre vedu a výskum a 60 miliónov eur pre vzdelávanie) sa podľa nich postaví len 12 kilometrov diaľnic. Zámer vlády kritizoval aj rektor UK, podľa ktorého univerzity, ktoré sa chcú umiestniť vo významných svetových rebríčkoch, musia mať svoju vedu minimálne na európskej úrovni.