K online výučbe sa pripája zo 7-tisíc kilometrov vzdialeného mesta na Sibíri

Štúdium „na diaľku“ s Milenou naberá úplne nový význam. Na prednášky sa pripája online zo Sibíri so 7-hodinovým časovým rozdielom. Od Bratislavy ju delí štvrť planéty.


Domovským mestom študentky biochémie na Prírodovedeckej fakulte UK Mileny Arzhakovej je Jakutsk – suverénne najchladnejšie mesto na Zemi, kde v zime klesá teplota na – 50 °C. Prístavné mesto na rieke Lena sa nachádza vo východnej Sibíri a je hlavným mestom Jakutskej republiky, najväčšej z 21 republík Ruska.

Tešila sa na leto

„Na Univerzitu Komenského ma určite priviedol osud,“ hovorí študentka prvého ročníka a dodáva: „Keď som sa rozhodovala, kam na vysokú školu, vedela som, že chcem spoznať svet, samu seba a ľudí z rôznych kultúr.“ Ako hovorí, UK bola pre ňu ideálna voľba – vybrala si zaujímavý anglický program v útulnej krajine v srdci Európy.

Spočiatku nebrala pandémiu vážne. Práve sa začínal semester a všetci vrátane Mileny sa pripravovali na štúdium. Už sa tešila, že si užije Slovensko na jar a robila si plány na leto. „Ale všetko sa v momente zmenilo a bolo to až neuveriteľné ako v nejakom apokalyptickom filme,“ opisuje svoje pocity z marca. Keď sa začali uzatvárať hranice, letiská, univerzity a všetky verejné miesta, začala cítiť úzkosť a paniku. Rozhodla sa zostať na internáte, lebo prvé informácie hovorili o obmedzeniach na dva týždne. Ale situácia sa zhoršovala a prípady nákazy pribúdali. K úzkosti sa postupne pridal aj pocit osamelosti, preto padlo rozhodnutie vrátiť sa domov k rodičom, kde cíti podporu a bezpečie.

Keď ráno je večer

Na výučbu online nabehla bez problémov. Jedinou výzvou je 7-hodinový rozdiel medzi Bratislavou a Jakutskom. Na druhej strane nemusí skoro ráno vstávať a rannú prednášku o deviatej si zapína o štvrtej popoludní. Doobeda sa zase môže pokojne venovať prípravám na hodiny. „Práve situácia, ako je táto, ukazuje, že online výučba je možná a výhodná,“ myslí si Milena. „Keďže som introvert, celkom si užívam štúdium pred počítačom so šálkou čaju,“ hovorí.

Zorganizovať si čas a štúdium je však ťažšie ako predtým. Manažment času je kľúčový. „Trochu sa obávam skúšok. Budú ťažšie ako za normálnych okolností? Napokon, je to nová skúsenosť pre všetkých, ktorá ukáže, čo je lepšie. Buď nám prinesie rozvoj do vzdelávania alebo ukáže, že klasický spôsob vzdelávania overený časom je lepší,“ zamýšľa sa študentka biochémie.

Situácia okolo nového koronavírusu v Mileninom rodnom meste ešte nie je stabilizovaná. Opatrenia obmedzujúce pohyb v Rusku trvajú, keďže počet prípadov nakazených stále stúpa. Rusko má tretí najväčší počet registrovaných prípadov COVID-19 na svete. „Slovensko mi veľmi chýba a už si robím plány, keď sa vrátim späť,“ odkazuje optimisticky Milena.