Detská Univerzita Komenského prvýkrát výlučne online

Bratislava 30. júna 2020: Zajtra sa začne 18. ročník Detskej Univerzity Komenského. Vzhľadom na súčasnú situáciu, súvisiacu s koronavírusom, Detská Univerzita Komenského svoju „dospelosť“ oslávi s deťmi trochu inak, ale nezabudnuteľne – online prostredníctvom živého streamovania. Tento ročník prednáškou otvorí minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Mgr. Branislav Gröhling, ktorý sa deťom prihovorí 1. júla 2020 o 11.00 hod.


Všetky prednášky môžu deti počas júla a augusta sledovať live na stránke www.duk.sk. Hlavný program tvorí 9 prednášok, ktoré budú môcť registrovaní študenti sledovať z pohodlia svojho domova. Podmienkou získania absolventského diplomu je nielen live sledovanie videoprednášky, ale aj absolvovanie skúšobných online testov, ktoré pre deti pripravila spoločnosť DATALAN a nájdu ich na www.dukonline.sk.

„Nepochybujem, že takisto ako „veľká“ univerzita zvládla prechod do online prostredia, tak to zvládne aj Detská Univerzita Komenského a že to bude niečo osviežujúce,“ povedal rektor UK Marek Števček a dodal, že značka DUK má cveng.

Prednášky budú zamerané na momentálne aktuálne témy súvisiace s pandémiami, vírusmi či imunitou. Najviac prednášok tohto ročníka prinesú študentom vedci z Univerzity Komenského. Budú sa týkať oblastí virológie, mikrobiológie, vzdelávania, práva a histórie. Okrem nich budú deti vzdelávať aj odborníci zo Slovenskej akadémie vied či Univerzity M. Bela v Banskej Bystrici.

Počas uplynulých sedemnástich ročníkov denného štúdia absolvovalo detskú univerzitu 5740 študentov, z toho úspešne s diplomom skončilo 4506 študentov. Deväť ročníkov online štúdia absolvovalo 2802 študentov, z toho úspešne skončilo 1505 študentov. Prednášalo im viac ako 150 univerzitných pedagógov. „Myslím si, že sú to úžasné čísla a som veľmi pyšný a rád, že sa nám aj v tom ťažkom období podarilo zorganizovať DUK,“ hrdí sa riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura.

Detskú Univerzitu Komenského (DUK) organizuje Divadlo Aréna v spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave, združením Maxa Reinhardta a reklamnou agentúrou Commercium. Priazni detí sa DUK teší už od roku 2003. Počas letných prázdnin tak môžu deti vo veku od 9 do 14 rokov objavovať a spoznávať nové témy formou vysokoškolských prednášok. Prednášajúcimi sú odborníci z univerzít, ktorí svoje prednášky vždy prispôsobujú veku detí.

Od roku 2012 sa formou online štúdia, aj vďaka IT spoločnosti DATALAN, ktorá je partnerom DUK Online, dostávajú prednášky DUK aj k študentom, ktorí sa nemôžu zúčastniť denného štúdia. Pre denných študentov DUK bol okrem prednášok, každoročne pripravený aj sprievodný program vo forme exkurzií a workshopov. Tento rok je to však inak. Pandémia COVID-19, s ktorou stále bojuje celý svet, sa dotkla aj organizovania tohtoročného 18. ročníka DUK.

Záujemcovi o online štúdium na DUK 2020 live online sa môžu registrovať na stránke www.duk.sk až do 19. júla 2020. Štúdium DUK 2020 live online je bezplatné a počet študentov nie je obmedzený. Podmienkou je prístup na internet a vek od 9 do 14 rokov.

Okrem diplomov pre úspešných absolventov sú pre deti pripravené darčeky – tričko a rúško s logom DUK.