Univerzita Komenského si pripomenula pochod študentov z novembra 1989

Pred pamätnou tabuľou na historickej budove Univerzity Komenského v Bratislave (UK) sa v stredu 15. novembra 2017 uskutočnila spomienka na pochod bratislavských študentov zo 16. novembra 1989.


Účastníkom každoročného podujatia sa v mene vedenia UK prihovoril prorektor UK pre rozvoj doc. Mgr. Vincent Múcska, PhD., ktorý vyzdvihol význam novembrových udalostí 1989. "Musíme uznať, že napriek všetkým ťažkostiam, omylom, pokusom o autokratické a kriminálne mocenské praktiky, rozbujnený protekcionizmus a úplatkárstvo, sme uplynulých dvadsaťosem rokov písali úspešný príbeh. A zároveň musíme veriť v to, že kým budeme trvať na uplatňovaní ideí stáročiami kultivovanej západoeurópskej demokracie, budeme môcť v písaní tohto príbehu pokračovať aj naďalej," zdôraznil prorektor UK.

"Zabudli sme na to, že demokracia nie je pre pohodlných, že je permanentným zápasom o slobodu vlastnú i slobodu tých druhých a s infantilnou ľahkomyseľnosťou dávame čoraz väčší priestor demagógom oblečeným v najrôznejších odtieňoch hnedej, červenej či zelenej. A tak sme dopustili aj to, že štvrťstoročie po Novembri 1989 prestala byť čo i len morálnou prekážkou pre uplatnenie sa vo vrcholných pozíciách verejnej sféry už aj pozitívne potvrdená skutočnosť, že niekto bol aktívnym donášačom či dokonca agentom komunistickej tajnej služby, ktorý ľuďom vedome škodil," apeloval v príhovore doc. Múcska.

Na podujatí sa okrem predstaviteľov Univerzity Komenského zúčastnili aj zástupcovia Ústavu pamäti národa, bratislavskej mestskej časti Staré Mesto i študenti univerzity.

Spomienka na pochod študentov sa aj tento rok uskutočnila v rámci Festivalu slobody (6. - 23. novembra 2017). Jeho súčasťou bolo i otvorenie výstavy "Maďari v sovietskych táboroch 1944 - 1956", ktorá je sprístupnená vo vestibule historickej budovy UK na Šafárikovom námestí 6 v Bratislave až do 30. novembra 2017.