Výstava: Laureáti Sacharovovej ceny za slobodu myslenia

5. - 12. decembra 2011, vstupná hala historickej budovy Univerzity Komenského v Bratislave (Šafárikovo nám. 6, Bratislava)


02. 12. 2011 07.43 hod.
Od: Oddelenie vzťahov s verejnosťou

Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku v spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave Vás srdečne pozývajú na výstavu Laureáti Sacharovovej ceny za slobodu myslenia.

Výstava bude sprístupnená od 5. decembra 2011 do 12. decembra 2011 vo vstupnej hale historickej budovy Univerzity Komenského v Bratislave (Šafárikovo nám. 6, Bratislava). Jej slávnostné otvorenie sa uskutoční v pondelok 5. decembra 2011 o 13.00 hod. 

Výstava sa koná pri príležitosti tohtoročného udelenia Sacharovovej ceny Európskym parlamentom a snaží sa návštevníkom priblížiť osudy a diela všetkých doterajších držiteľov ceny, ktorí sa zaslúžili každý svojím vlastným spôsobom o rozvoj slobody myslenia vo svete.

Tohtoročnými nositeľmi Sacharovovej ceny sa stali piati predstavitelia arabskej jari: Asmaa Mahfouz (Egypt), Ahmed al-Zubair Ahmed al-Sanusi (Líbya), Razan Zaitouneh (Sýria), Ali Farzat (Sýria) a Mohamed Bouazizi (Tunisko) in memoriam, ktorí podľa predsedu Európskeho parlamentu Jerzyho Buzeka "prispeli ako jednotlivci k historickým zmenám v arabskom svete."

Cenu Andreja Sacharova za slobodu myslenia udeľuje každoročne Európsky parlament výnimočným jednotlivcom alebo organizáciám, ktoré bojujú proti útlaku, netolerancii a nespravodlivosti. Toto ocenenie predstavuje jeden zo spôsobov, akým sa europoslanci snažia celosvetovo podporovať dodržiavanie ľudských práv a demokracie. Cena sa udeľuje od roku 1988 a v roku 1989 sa jej nositeľom stal aj Alexander Dubček.

Plagát