Stredoškoláci sa na jeden deň ocitnú v koži vysokoškoláka

Bratislava 16. mája 2019: Počas dvoch týždňov, keď stredoškoláci z najvyšších ročníkov maturujú, tí mladší môžu na Univerzite Komenského v Bratislave zažiť prednáškový deň. Odborníci z rôznych oblastí im pútavou formou priblížia zaujímavé vedecké témy už štvrtý raz na podujatí Zaži deň v koži vysokoškoláka. Mladí ľudia z Bratislavy a širšieho okolia si v hlavnej budove UK na Šafárikovom námestí počas 20. mája a 28. mája 2019 vyskúšajú, ako chutí štúdium na vysokej škole.


„Aj v tomto roku myslíme na stredoškoláčky a stredoškolákov, ktorí majú rozhodovanie o svojom budúcom smerovaní ešte len v pláne. Som rád, že naši odborníci ponúkli také zaujímavé témy v čase, keď ich starší spolužiaci maturujú. Verím, že každého návštevníka zaujme aspoň jedna z tém natoľko, aby ich inšpirovala k výberu ich budúceho štúdia a ideálne aj povolania,“ povedal rektor UK Marek Števček.

V pondelok 20. mája sa návštevníci dozvedia napríklad to, prečo Gréci túžili po blaženosti, čo by sa konšpirátori mohli naučiť od vedcov (a naopak), prečo môžu byť lieky aj škodlivé. Pozornosť sa bude venovať aj Facebooku, kozmickému odpadu, mimozemšťanom či dobrým učiteľom a dobrým ľuďom.

Aká je súčasná generácia Z: generáciou stratenou či generáciou budúcnosti? Aj to bude na programe o týždeň neskôr v utorok 28. mája. Prečo sa stal osobný automobil pre nás taký dôležitý, ako sa meria úspech, či prečo „ty podnikavec“ nie je nadávka, ale kompliment – sú ďalšie z dvanástich tém, ktoré chcú vedci a vedkyne z Univerzity Komenského priblížiť študentom stredných škôl.

Celý program podujatia.