Štefánika prirovnávajú k meteoru

Vedec, cestovateľ, zberateľ, vojak, letec, politik, diplomat a užívateľ života a jeho krás, či už ženských, exotických alebo kultúrnych. V žiadnej z týchto sfér sa neuspokojil s priemerom, naopak, snažil sa o maximum a často sa mu to vďaka neúnavnej pracovitosti a cieľavedomosti aj podarilo. 4. mája presne pred sto rokmi predčasne zomrela jedna z najväčších osobností slovenských dejín – Milan Rastislav Štefánik.


Za svojich krátkych necelých 39 rokov, a z toho prakticky len dve aktívne desaťročia, vyžaroval svetlo, energiu a charizmu v takej miere, že sa mu podarilo stihnúť viac, ako stihli iní ľudia za svoje dlhé životy. Práve preto býva pripodobňovaný k meteoru.

„Už pred svetovou vojnou prežil a dosiahol viac ako dosť. Predovšetkým však seba i iných presvedčil, že dokázať sa dá všetko, ak človek kráča neochvejne za svojím cieľom. Hviezdne roky mu priniesla svetová vojna, ktorá ho vyšvihla do vysokej politiky a do rozhodovania o osudoch vojakov, krajín a národov,“ približuje historik z Univerzity Komenského Roman Holec. Muž z malých Košarísk pomáhal poraziť cisárske Nemecko, rozbíjal habsburskú monarchiu, bojoval proti nastupujúcemu boľševizmu a predovšetkým rozhodujúcim spôsobom spoluvytváral na zelenej lúke štát, na pleciach ktorého stojí i súčasná Slovenská republika.

Navyše, žiadny manuál k podobným činnostiam neexistoval, všetko sa robilo za pochodu a bez akýchkoľvek skúseností. „Nečudo, že dosiahnuté výsledky nadobúdali charakter až rozprávkového konca a jednotliví protagonisti sa stotožňovali s bytosťami tých najzázračnejších vlastností. Išlo predsa o agendu neprimeranú bedrám jedného vzrastom malého, navyše ťažko chorého človeka,“ hovorí o našom dejateľovi Roman Holec.

Jeho tragická smrť akoby symbolizovala dopad meteoru na zem. Zanechal po sebe – obrazne povedané – kráter nevídaných rozmerov a „dedičstvo“, s ktorým sa vyrovnávame až doteraz. Smrť prišla nečakane skoro a Štefánik odišiel (na rozdiel napríklad od Beneša) do dejín so vztýčenou hlavou. A zostal vzorom pre generácie živých a podstatne dlhšie žijúcich.