Medička UK si pri vyšetreniach pacientov v rozvojových krajinách vystačí s Volkovou šošovkou a smartfónom

Jednoduchým použitím Volkovej šošovky a smartfónu sa odbornému tímu spolu s medičkou Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Adriánou Furdovou podarilo v rozvojovej krajine zdokumentovať nálezy na očnom pozadí pacientov. Týmto spôsobom sa dajú rozšíriť možnosti vyšetrenia v nemocniciach tretieho sveta, ktoré nedisponujú špecializovanými oddeleniami.


Smartfón spolu s Volkovou šošovkou predstavujú veľmi lacnú, ľahko transportovateľnú a jednoducho použiteľnú metódu vhodnú na využitie v komplikovaných podmienkach, schopnú zlepšiť úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti v krajinách tretieho sveta.

Tím odborníkov bol vyslaný na mesiac do nemocnice v dedine Mapuordit (Južný Sudán), kde plánovali pred odovzdaním okuliarov vyzbieraných na Slovensku pacientom oftalmologicky vyšetriť zrakovú ostrosť a očné pozadie. Na vyšetrenie zrakovej ostrosti si so sebou vzali súpravu očných šošoviek, okuliarový rám, papierovú nástennú Snellenovu tabuľku optotypov a na vyšetrovanie očného pozadia klasický oftalmoskop. V súčasnosti sa tieto vyšetrenia v ambulancii či v nemocnici robia aj pomocou rôznych prístrojov, ktoré sú dôležité najmä pre zdokumentovanie a zaznamenanie nálezov na oku pacienta. „Takéto prístroje však nie sú vhodné na transport do rozvojových krajín, a tak sme hľadali metódy, ktoré by ich nahradili. V prípade predného segmentu oka je to pomerne jednoduché - pomocou fotoaparátu. Pri vyšetrovaní očného pozadia nám veľmi dobre poslúžila klasická Volkova šošovka s hodnotou plus 20 dioptrií v kombinácii so smartfónom, ktorý mal štandardný LED blesk,“ približuje študentka Lekárskej fakulty UK Adriána Furdová.

Na smartfóne zachytili snímky, ktoré bez následných úprav zreteľne zobrazovali očné pozadie pacientov - očný nerv, farbu sietnice, výstup a priebeh ciev. Tímu sa podarilo celkovo vyšetriť a odovzdať okuliare približne 250 osobám. Zamerali sa na hospitalizovaných pacientov s rôznymi diagnózami, ako napr. HIV, hypertenzia, tuberkulóza a pod. Skríning a dokumentácia sú dôležité pre lepšie možnosti následného manažmentu a liečby pacienta. Tieto snímky je možné poslať napríklad cez internet a diskutovať o prípade s odborníkom, ak v danej nemocnici nie je špecialista - oftalmológ.

 „Svojou prácou som ukázala, že je to v týchto podmienkach vhodná metóda. Aj takýmto spôsobom môže medicína napredovať,“ hovorí študentka UK, ktorá za svoj výskumný projekt získala 1. miesto v oftalmologickej sekcii medzinárodnej študentskej konferencie vo Varšave, odkiaľ si odniesla aj Grand prix cenu publika.