Svetoznámy fyzik si na Univerzite Komenského prevzal Veľkú zlatú medailu UK

Bratislava 13. októbra 2021: Univerzita Komenského v Bratislave dnes na svojej pôde hostila nositeľa Nobelovej ceny za fyziku, medzinárodne uznávaného odborníka na gravitačnú fyziku a astrofyziku Kipa S. Thorna. Rektor UK Marek Števček mu v Aule UK odovzdal Veľkú zlatú medailu UK za jeho kritický prínos pre detektor LIGO a pozorovanie gravitačných vĺn.


Profesor Kip Thorne je americký fyzik, ktorý skúma relativistické hviezdy, čierne diery a gravitačné vlny. V roku 2017 mu ako jednému z troch vedcov udelili Nobelovu cenu za prvú priamu detekciu a pozorovanie gravitačných vĺn. Do histórie kinematografie sa zapísal aj ako výkonný producent a vedecký poradca hollywoodskeho filmu Christophera Nolana Interstellar.

V prednáške na tému: Môj hlboký vzťah so zakriveným vesmírom: od čiernych a červích dier až po cestovanie v čase a gravitačné vlny, zhrnul svoj výskum gravitačných vĺn, čiernych dier, zakrivenia vesmíru a veľkého tresku. Vyzdvihol prácu viacerých kolegov, s ktorými počas svojej vedeckej kariéry spolupracoval, ako napríklad jeho učiteľ a kolega John Wheeler a neskôr Rainer Weiss, Ronald Drever a Barry Barish, s ktorými spolupracoval na projekte LIGO.

Venuje sa aj teórii tzv. červích dier, ktoré by v zakrivenom vesmíre teoreticky umožňovali cestovanie v čase. Hoci sú tieto teórie podľa neho zatiaľ len špekuláciou, v budúcnosti to možno bude inak. „Pred 59 rokmi sme len špekulovali o čiernych dierach a gravitačných vlnách. Dnes, o 59 rokov neskôr, už máme odpovede na mnohé otázky. Očakávame, že čoskoro zachytíme gravitačné vlny z veľkého tresku a budeme ho môcť skúmať. Dnes pochybujeme o existencii červích dier, pochybujeme o možnosti cestovania v čase. Ale v budúcnosti nám gravitačné vlny detailnejšie odhalia zakrivenú stranu vesmíru a potom možno pochopíme, o čom sme pred 59 rokmi len špekulovali,“ povedal profesor Thorne.

Rektor UK mu odovzdal najvyššie univerzitné ocenenie, ktoré môže udeliť rektor. „Je pre mňa cťou oceniť nielen vynikajúcu vedeckú prácu profesora Thorna, ale i jeho učiteľské pôsobenie, popularizáciu vedy, v rámci ktorej neváhal vymeniť svoju profesiu fyzika aj za herca, jeho aktivity v popularizácii vedy na Slovensku a na našej univerzite ako i jeho líderstvo v experimente LIGO Veľkou zlatou medailou UK,“ povedal pri odovzdávaní ocenenia rektor UK Marek Števček.

Podujatie organizovala Univerzita Komenského v Bratislave v spolupráci s Nadáciou ESET.

Celú prednášku v Aule UK si môžete pozrieť na tomto odkaze. (Prejdite na stránke nižšie na 13. októbra a spustite LIVE stream 1: Original.)