Letné vzdelávanie pre deti sa začalo

Bratislava 7. júla 2021: Dnes sa do Auly UK vrátili študenti Detskej Univerzity Komenského. Po online ročníku v minulom roku sa tohtoročná letná škola uskutoční kombinovane – prezenčne a aj online. Prvú prednášku mal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.


Deti od 9 do 14 rokov, ktoré Detskú Univerzitu Komenského absolvujú prezenčne, dnes v aule absolvovali imatrikuláciu. Týmto slávnostným obradom zloženia akademického sľubu sa zaradili medzi študentov, presne ako to býva zvykom aj pri vysokoškolských študentoch.

Rektor UK Marek Števček ich povzbudil k štúdiu. „Vy dnes nastupujete cestu poznania a možno na samom konci cesty pochopíte, že to jediné, čo musíte poznávať, ste vy sami. Ak vám k tomu pomôže Detská Univerzita Komenského, budem nesmierne rád, budem na vás hrdý,“ povedal.

Autor myšlienky a zakladateľ DUK Juraj Kukura odovzdal poďakovanie najmä rodičom: „Ďakujem, že boli ochotní akceptovať toto vaše rozhodnutie – vzdelávať sa v lete a byť ďalej ako ostatní. Vám gratulujem k tomuto rozhodnutiu, ktoré spôsobí, že prídete do školských lavíc a budete o krok ďalej ako vaši spolužiaci,“ dodal riaditeľ Divadla Aréna.

Na podujatí sa zúčastnil aj minister obrany Jaroslav Naď. „Táto krajina potrebuje rozdielových hráčov. Táto krajina potrebuje ľudí, ktorí chcú urobiť viac. V anglicky hovoriacich krajinách tomu hovoria ,extra mileʻ. Urobiť trošku viac ako tí ostatní. Napríklad stráviť leto na prestížnej univerzite. Vzdelanie znamená budúcnosť,“ uviedol.

Otváracou prednáškou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka s témou „Prečo by sme mali byť diplomatickí aj v živote?“ sa začal 19. ročník letnej školy. Študentom vysvetlil, že aj keď máme rozdielne názory na tú istú vec, mali by sme vedieť akceptovať názor druhého a správať sa diplomaticky. „Majte vlastný názor,“ dodal na záver minister.