Pre stredné školy pripravujeme dva prednáškové dni

Bratislava 19. mája 2023: Aké je to sedieť na univerzitnej prednáške? Stredoškoláci a stredoškoláčky majú možnosť pozrieť sa na univerzitu a vyskúšať si vysokoškolské lavice ešte predtým, než si podajú prihlášku. Univerzita Komenského v Bratislave im otvára svoje priestory a pripravila zaujímavé témy z rôznych oblastí, ktoré im môžu pomôcť pri rozhodovaní o štúdiu. V utorok 23. mája a v pondelok 29. mája počas maturitných týždňov môžu tí, ktorí práve nematurujú, zažiť vysokú školu na vlastnej koži. Podujatie sa začne od 8.30 h v Moyzesovej sieni na Filozofickej fakulte UK a v Amfiteátri Právnickej fakulty UK.


Stredné školy sa snažia vyplniť program mladším študentom a študentkám počas maturitného týždňa, keď ich starší spolužiaci skladajú skúšku dospelosti. Práve tento čas venuje Univerzita Komenského zaujímavým témam, aby sa mladí zorientovali a vyskúšali si vysokoškolské štúdium.

V prvý deň podujatia sú pripravené témy z oblasti fyziky, medicíny, farmácie, chémie či etiky. Mladí študenti a študentky si môžu vybrať prednášky na dvoch miestach podľa záujmu. Dozvedia sa napríklad, čo má spoločné mikrovlnka a röntgen, aký je význam pravidelnej pohybovej aktivity, ale bližšie spoznajú aj evolúciu konfliktu medzi pohlaviami.

O týždeň v pondelok sa môžu tešiť na ďalšie témy z pedagogiky, verejnej politiky, práva či umelej inteligencie. V Moyzesovej sieni a v amfiteátri Právnickej fakulty UK budú simultánne prebiehať napríklad tieto prednášky: ChatGPT a podobne veľké jazykové modely zvonka aj zvnútra, Ako vytvoriť obývateľnú planétu, Hrdinovia tragédií sú vždy iba obyčajní ľudia alebo Od rastliny k liečivu.

Navyše vo vestibule univerzity v stánkoch fakúlt sa môžu nerozhodní študenti a študentky poradiť ohľadom štúdia.

„Univerzita už ôsmy rok týmto spôsobom otvára priestory pre mladých ľudí so záujmom o vzdelávanie. Som rád, že najväčšia univerzita môže prispieť k vzbudeniu záujmu o určitý odbor vďaka našim vynikajúcim prednášajúcim. Študenti a študentky stredných škôl si môžu zažiť vysokú školu na vlastnej koži a o pár rokov sa možno rozhodnú podať si prihlášku práve k nám,“ hovorí rektor UK Marek Števček.

Program