Výstava Shut up! v rámci festivalu Jeden svet na UK

V dňoch 11. až 16. októbra 2018 do Bratislavy zavíta Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet, do ktorého sa zapojí aj Univerzita Komenského v Bratislave (UK).

Počas celého trvania festivalu sa koná výstava s názvom Shut up!, ktorá je voľne dostupná vo foyeri historickej budovy UK na Šafárikovom námestí 6.

Festival Jeden svet už 19 rokov otvára témy slobody, demokracie a ľudských práv. Tento ročník festivalu je venovaný spomienke na zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

„Tematicky festival, tak ako každý rok, reaguje na aktuálne dianie a naša nová provokatívna téma SHUT UP! má upozorňovať na hlas tých, ktorých chcú „mocní“ umlčať a vyzývať, aby sme neostali ticho,“ vysvetľuje nová riaditeľka Jedného sveta, režisérka a aktivistka Diana Fabiánová.

V pondelok 15. októbra 2018 o 16.30 hod. sa v Aule UK uskutoční verejná diskusia s headlinerom medzi hosťami – jedným z najrenomovanejších súčasných historikov, svetoznámym spisovateľom a profesorom Yaleovej univerzity so špecializáciou na dejiny strednej a východnej Európy, Timothym Snyderom. Vo verejnej diskusii s názvom Cena slobody bude s moderátorom Martinom M. Šimečkom hovoriť aj o tom, prečo krajná pravica povstáva z popola dejín, prečo politici ako Trump, Le Pen, Salvini, Okamura či Orbán získavajú na popularite a aké kroky krajín V4 ohrozujú demokraciu v našom regióne.

„Úlohou akademickej obce je pravdivo skúmať a objektívne interpretovať nielen dejiny, ale i súčasné dianie, vyslovovať sa k aktuálnemu spoločenskému vývoju doma i vo svete. O to viac má byť náš hlas zreteľnejší, keď ide o hájenie a prezentovanie hodnôt ľudskosti a demokracie. Aj preto som veľmi rád, že prednáška amerického historika prof. Timothyho Snydera z Yale University aj apelujúca výstava Shut up! sa odohrávajú na našej akademickej pôde,“ zdôraznil rektor UK prof. Karol Mičieta.