Vyšlo decembrové číslo časopisu Naša univerzita

Čo nevidieť tu máme najkrajšie sviatky v roku. Prichystali sme sa na ne aj vo vianočne ladenom decembrovom čísle, ktoré prináša okrem správ o aktuálnom univerzitnom dianí i zaujímavé rozhovory či príspevky našich odborníkov.


14. 12. 2018 13.16 hod.
Od: Naša univerzita

Ktoré Vianoce boli pre vás najkrajšie a prečo? To sme sa vo vianočnej ankete opýtali pedagógov našej univerzity. Ich odpovede ponúkame na str. 6 – 7.

November sa na akademickej pôde i tento rok niesol v znamení Medzinárodného dňa študentstva. Rektor UK prof. Karol Mičieta pri tejto príležitosti ocenil výnimočných študentov a pedagógov našej univerzity. Niekoľko ocenených sme priamo oslovili, aby sme vám priblížili aktivity, za ktoré si prevzali akademickú pochvalu či ďakovný list. Viac na str. 8 – 11.

Predstavte si deň plný skvelých ľudí, ktorí svojím príbehom dokážu inšpirovať. Ich myšlienky a nápady prinášajú možnosti, ktoré vám predtým ani nenapadli. Úderné pätnásťminútové príspevky v sebe nesú myšlienku alebo odkaz, ktorým rečník neupozorňuje len na svoj úspech alebo šikovnosť, ale ponúka jedinečnú príležitosť zamyslieť sa. Presne to mali možnosť zažiť účastníci prvej konferencie TEDx na našej univerzitnej pôde, ktorú v novembri hostila Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK. Bližšie informácie, ako i návod na prípravu skvelej akcie nájdete na str. 14 – 15.

Čo patrí k tradičnej výbave indických Vianoc? Ako na tento kresťanský sviatok nazerajú moslimovia? Ktorý zázrak si Židia pripomínajú slávením Chanuky? V čom vietnamský sviatok Tết pripomína naše vianočné sviatky? Ako vyzerajú latinskoamerické Vianoce? Aj to sa dočítate v príspevkoch našich religionistov na str. 16 – 21.

Hoci okúsila prácu v súkromnom sektore, už počas štúdia sociológie na UK zistila, že práca pre druhých je pre ňu tým „pravým orechovým“. Až natoľko, že založila Bratislavské dobrovoľnícke centrum. V súčasnosti sa venuje manažmentu dobrovoľníkov, pričom učí aj iné organizácie, ako „dobrovoľníčiť“ na profesionálnej úrovni. V rozhovore, v ktorom sme sa nevyhli ani téme blížiacich sa Vianoc, nám Alžbeta Frimmerová prezradila, aká bola jej cesta za dobrovoľníctvom, čo ju naučili zahraničné trénerské programy, ale i to, že mladých dnes k službe druhým už zďaleka nevedie len altruizmus. Nalistujte si str. 22 – 23.

„Žijeme v dobe, ktorá nie je naklonená starnutiu a starobe," myslí si doc. Etela Farkašová, čerstvá laureátka ceny Anasoft litera 2018. S prozaičkou, esejistkou, poetkou a filozofkou, ktorá dlhé roky pôsobila na Filozofickej fakulte UK, sme sa porozprávali nielen o literatúre, ale aj o problémoch súčasnej doby, ktoré sa v mnohých ohľadoch dotýkajú nás všetkých. Rozhovor s ňou nájdete na str. 32 – 33.

Príjemné vianočné čítanie a krásne sviatočné chvíle vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.

Naša univerzita – december 2018 (pdf súbor)