Študent FMFI UK víťazom medzinárodnej matematickej súťaže

Víťazom medzinárodnej matematickej súťaže „Vojtěch Jarník International Mathematical Competition (VJIMC)“, ktorá sa konala 6. – 9. apríla 2016 v Ostrave, sa stal Martin Vodička, študent 3. ročníka matematiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave (FMFI UK).

Študent FMFI UK uspel v konkurencii ďalších 78 účastníkov z 35 európskych univerzít v kategórii číslo II., ktorá zahŕňa tých, ktorí ešte neukončili vysokú školu a zároveň majú v deň konania súťaže menej ako 25 rokov.

Súťaž pozostávala z vyriešenia štyroch úloh, na ktoré mali súťažiaci štyri hodiny. „Výhra ma prekvapila, samozrejme, aj potešila,“ prezradil víťaz Martin Vodička, ktorý sa na matematických olympiádach zúčastňoval už počas stredoškolských štúdií a štyrikrát bol aj účastníkom medzinárodnej olympiády. „Na VJIMC v Ostrave som bol teraz druhýkrát, predtým som bol dvakrát aj na IMC v Bulharsku,“ dodáva študent FMFI UK, ktorý sa v júli opäť chystá na súťaž IMC.

Súťaž Vojtěch Jarník International Mathematical Competition, ktorá je určená pre študentov vysokých škôl, sa koná pravidelne od roku 1991. Jej oficiálnym jazykom je angličtina. Organizátorom súťaže je Prírodovedecká fakulta Ostravskej univerzity.

Kompletné výsledky súťaže, ako aj úlohy, ktoré súťažiaci riešili, sú k dispozícii na webstránke VJIMC: http://vjimc.osu.cz/j26results