Matt Apuzzo: Podkopávanie dôvery v médiá je nebezpečné

Politické útoky, s ktorými sa počas svojej kariéry stretol investigatívny novinár Matt Apuzzo, boli témou jeho prednášky dňa 26. októbra 2021 v Aule UK. Venoval sa tiež nebezpečenstvám, ktoré hrozia slobodným médiám nielen v USA. Prednášku trojnásobného nositeľa prestížnej novinárskej Pulitzerovej ceny priniesla Univerzita Komenského, Nadácia Tatra banky a Nadácia Petit Academy.

Matt Apuzzo pôsobí ako medzinárodný korešpondent The New York Times a investigatívny novinár v Bruseli. Venuje sa najmä spravodajským službám, národnej bezpečnosti a problémom okolo presadzovania práva. Pulitzerovu cenu prvýkrát získal v roku 2012 za reportáž o sledovacích taktikách newyorského policajného oddielu voči moslimskej komunite. V roku 2018 bol ocenený za články o ruskom vplyve na volebnú kampaň Donalda Trumpa a napokon tento rok bol v tíme ocenených autorov za reportáž o vývoji a dôsledkoch šírenia pandémie vírusu COVID-19.

Kvôli jeho investigatívnej práci smerovanej na americkú vládu mu FBI dvakrát zhabala záznamy telefonátov a tiež faxové správy za niekoľko mesiacov. Prvýkrát za Obamovej administratívy, druhýkrát počas prezidentského obdobia Donalda Trumpa. Stretol sa aj s tým, že ho ľudia z vlády žiadali, aby počkal s publikovaním informácií dlhšie. „Médiá nikdy nečakajú s príbehom pre politické dôvody,“ vysvetlil Apuzzo a dodal, že príbeh pustili von.

Keď vo februári 2017 vypustil do sveta bývalý prezident USA Trump pojem „fake news“, okamžite ho prebrali diktátori z ďalších krajín ako Sýria, Čína či Myanmarsko. Médiá nazval nepriateľmi ľudí, nepriateľmi národa. Podkopávanie dôvery v médiá je nebezpečné,“ povedal Apuzzo. Upozornil, že takéto vyjadrovanie môže viesť k vážnym následkom. „Ak sa násilná rétorika skombinuje s oficiálnou mocou vlády a obráti sa voči novinárom, je to jedovatá zmes,“ dodal.

Žurnalistika je podľa neho nedokonalá snaha, je to komplikovaný proces. „Novinári majú právo pýtať sa otázky predstaviteľov vlády. Majú právo odhaľovať ich tajomstvá,“ zdôraznil.

Na záver mu v mene rektora Pamätnú medailu UK odovzdal prorektor pre vonkajšie vzťahy Radomír Masaryk.