K novembru 1989 prebieha konferencia, otvorili aj výstavu

Bratislava 14 novembra 2019: Konferencia „November ´89 – 30 Years After“ dnes na Univerzite Komenského privítala domácich a zahraničných odborníkov z humanitných a spoločenských vied, ktorí sa výskumne venujú Nežnej revolúcii, jej príčinám, priebehu a dôsledkom. Hlavnými rečníkmi boli Timothy Garton Ash z Univerzity v Oxforde, venujúci sa modernej histórii strednej a východnej Európy, a James Krapfl z McGill univerzity, ktorý skúma politiku a kultúru modernej Európy so zameraním na stredovýchodnú Európu.


Konferenciu pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej otvoril Štefan Rozkopál, vedúci Kancelárie prezidentky. V mene rektora UK privítal odborníkov na pôde UK prorektor UK pre vonkajšie vzťahy Radomír Masaryk. Pripomenul časy, kedy hranice na Západ strážili vojaci so samopalmi. „Stavanie plotov z ostnatého drôtu však nie je vec z minulosti,“ zdôraznil a spomenul aktuálnu skúsenosť z Cypru, kde dodnes funguje systém strážených hraníc, kam nemajú prístup napríklad Sýrčania. „Nezabúdajme na november, lebo sloboda je veľmi krehká,“ pripomenul predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík. Konferenciu organizujú práve odborníci z Historického ústavu SAV, ako aj z Právnickej fakulty UK.

Pred budovou Filozofickej fakulty UK odhalili pamätnú tabuľu pripomínajúcu prvé vyhlásenie Verejnosti proti násilu z 20. novembra 1989. Spolu so Študentským hnutím bola hlavnou iniciátorkou Nežnej revolúcie na Slovensku. „Táto tabuľa bude malá čerešnička na torte Nežnej revolúcie, ale aj na torte tejto pomerne ponurej budovy a bude ju rozjasňovať," nazdáva sa iniciátor osadenia tabule profesor Valér Mikula. Jej autorom je grafický dizajnér a architekt Karol Rosmány, ktorý je tiež autorom loga VPN a loga Študentského hnutia.

Vo foyer hlavnej budovy UK na Šafárikovom námestí otvoril rektor UK Marek Števček, dekan Filozofickej fakulty UK Marián Zouhar a vedúca Archívu UK Mária Grófová výstavu o novembri 1989. Prináša dobové dokumenty a fotografie zo zbierok vtedajších študentov a aktérov revolúcie v dvanástich témach. Medzi nimi je bratislavský pochod vysokoškolákov 16. 11. 1989, vznik prvého štrajkového výboru študentov na Slovensku - 20. 11. 1989 na FiF UK, vznik novín študentov žurnalistiky FiF UK s názvom ZMENA, prvú slobodnú voľbu dekana fakulty a akademického senátu na Slovensku, november 1989 a ŠtB alebo november 1989 a komunisti.

Každoročná spomienka na pochod študentov 16. 11. 1989, ktorí o deň predbehli svojich pražských kolegov, sa konala pred budovou UK na Šafárikovom námestí. Tradične na ňu prišli aj samotní aktéri, medzi nimi aj Henrieta Hrinková. "Nenechajme demokraciu zlenivieť," vyzýva vtedajšia študentka žurnalistiky. Zhromaždeniu sa prihovoril aj predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ján Pálffy, dekan FiF UK Marián Zouhar a predseda Študentskej rady vysokých škôl Filip Šuran.