UK si Medzinárodný deň študentstva pripomenula oceneniami

Bratislava 21. novembra 2022: Tridsať študentov a tridsať pedagógov tradične ocenil rektor UK pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva. Slávnostné podujatie sa konalo v Aule UK po dvojročnej pauze, kedy sa pre pandémiu nemohlo uskutočniť. S udelením ocenenia sa spája aj štipendium či odmena.


Študenti môžu získať akademickú pochvalu rektora UK za príkladné plnenie študijných povinností, za športový výkon, ktorým reprezentujú univerzitu, či za príkladný občiansky postoj. Z tridsiatich výnimočných študentov si ocenenie odniesol napríklad aj študent organickej chémie Samuel Andrejčák, ktorý participuje na podujatiach s chemickým zameraním pre základné a stredné školy ako Chemouk, Popchemol, Chemická olympiáda, Chemický náboj a iné.

Medzi ocenenými študentmi je aj študent všeobecného lekárstva Tomáš Šišmiš, ktorý založil projekt Diabetes ako životný štýl a organizuje podujatie ku Svetovému dňu diabetu. Pôsobil tiež ako vedúci projektu Anti-tobacco a ako organizátor podujatia ku Svetovému dňu bez tabaku a kampaní o chronickej obštrukčnej chorobe pľúc a bronchiálnej astme.

Za úspešnú reprezentáciu univerzity ocenenie získala Michaela Pavuková, študentka učiteľstva výchovy k občianstvu a histórie. V celoslovenskom projekte „Slovak University Startup Cup 2022“ sa jej podarilo zvíťaziť v kategórii „Životné prostredie a zelené technológie“ ako líderka študentského startupu Nobill. Študentka liečebnej pedagogiky Iryna Vizna si ocenenie odniesla za dobrovoľnícku činnosť, keď využila znalosť ukrajinského jazyka a pomáhala ukrajinským deťom s vývinovými problémami a podporila tak ukrajinské rodiny.

Ocenená bola aj absolútna seniorská majsterka sveta v kategórii fitness akrobatik Kristína Juricová, študentka trénerstva a učiteľstva telesnej výchovy, ako aj dlhoročná a úspešná reprezentantka Slovenska vo vodnom slalome Eliška Mintálová.

Za podporu vedeckých, umeleckých či odborných aktivít svojich študentov každoročne oceňuje rektor UK aj pedagógov. Medzi tridsiatimi učiteľmi sú tento rok aj gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský, politológ Erik Láštic, pedagóg tanca Matej Chren, geológ Martin Bednarik či fyzik Zdenko Machala.

„Skúsenosti zo sveta nám ukazujú, že byť dobrým študentom už nestačí. Je to základ, na ktorom treba rozvíjať svoju výnimočnosť, zvedavosť, individualitu a kreativitu, lebo to je cesta k novým objavom a poznatkom. Som hrdý, že naši pedagógovia vytvárajú na univerzite inšpiratívne prostredie, v ktorom môžu všetci nadaní študenti profesionálne aj ľudsky rásť,“ povedal rektor UK Marek Števček.   

Úplný zoznam ocenených študentov a pedagógov (PDF dokument)