Vyjadrujeme smútok nad obeťami tragédií

Sotva prešiel týžden od tragickej nehody na zastávke Zochova v Starom Meste, na Zámockej ulici v Bratislave vyhasol ďalší život študenta UK.


Jednou z obetí streľby dňa 12. októbra 2022 na Zámockej ulici v Bratislave je Matúš Horváth, študent Filozofickej fakulty UK. Smutnou správou tiež je, že motívom vraždy bola, podľa dostupných informácií, nenávisť. Je desivé, kam až môže dospieť šírenie nenávisti voči ľuďom, ktorí sa previnili iba tým, že sú iní. Proti nenávisti sa musíme vymedzovať ešte razantnejšie. Toto nesmie pokračovať!

K tragédii sa vyjadril aj rektor Marek Števček: „Som zhrozený. Byť iným nie je hriech, zločin ani dôvod na nenávisť. Postavme sa všetci nenávisti voči komukoľvek. Nenávisť je najhoršia vlastnosť, lebo zasieva len zlosť, strach a smútok. Ďalšie úplne nezmyselne a zbytočne zmarené životy z nepochopiteľne absurdných dôvodov. A pre našu univerzitu ďalšia bolesť v tak krátkom čase. Čierne časy pre našu univerzitu. Matúš, odpočívaj v pokoji. Rodine a blízkym vyjadrujem hlbokú úprimnú sústrasť.“

V mene univerzity vyjadrujeme úprimnú sústrasť pozostalým. Ak sa chcete pripojiť, kondolenčná kniha bude k dispozícii vo vestibule historickej budovy na Šafárikovom námestí.

Ešte pred týždňom sa v nedeľu 2. októbra večer v Bratislave stala tragická nehoda. Auto vrazilo do skupiny ľudí čakajúcich na MHD na zastávke Zochova v Starom Meste. Vodič zabil päť ľudí, z ktorých všetci boli vysokoškoláci.

Je hrozné, koľko bolesti dokáže spôsobiť arogancia a nezodpovednosť. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodinám, blízkym, priateľom a spolužiakom obetí tragickej nehody na Zochovej ulici, medzi ktorými boli aj traja študenti našej univerzity - Marek Vojtaššák, študent FTVŠ UK a FiF UK, Broňa Božoňová, študentka FTVŠ UK a PriF UK a Natália Hamráková, študentka PraF UK.

Zraneným prajeme skoré uzdravenie.

Pozostalí, kamaráti a blízki môžu využiť služby Psychologickej poradne UK.
Rektor UK Marek Števček poslal sústrastné listy rodinám obetí.