Retroromantika v blízkosti Počúvadlianskeho jazera

Učebno-výcvikové zariadenie Richňava bolo postavené okolo r. 1980. Na výstavbe sa podieľali študenti a učitelia Fakulty telesnej výchovy a športu UK, ktorí ho následne využívali na svoje športové sústredenia a iné výučbové aktivity. Hoci názov ostal rovnaký, zariadenie sa stalo postupne prístupným aj pre ďalšie fakulty UK.

11. 12. 2020 09.56 hod.
Od: Redakcia NU

Dnes chata neslúži len na účely ubytovania študentov a vyučujúcich Univerzity Komenského. Ubytovať sa môže ktokoľvek, kto túži spoznávať okolie Banskej Štiavnice, ktoré svojou rôznorodosťou ponúka nezabudnuteľný zážitok aktívnym dovolenkárom, ale aj gastroturistom či rodičom s deťmi.

Blízko na túry i do mesta

Chata sa nachádza v krásnom prostredí sopečného pohoria Štiavnické vrchy, ktoré sú mimoriadne bohaté na výskyt minerálov. Ich najvyšším vrchom je Sitno s nadmorskou výškou 1009 m n. m. V závislosti od ročného obdobia teda prostredie ponúka hneď niekoľko vymožeností na trávenie voľného času. Okrem túry na samotný vrch si v zime môžete zájsť zalyžovať do blízkeho strediska Salamandra. V lete zas môžete zakotviť pri niektorom z 23 umelo vytvorených jazier, tzv. tajchov, ktoré pôvodne slúžili ako rezervoáre vody pre miestne bane.

Ak fyzickú aktivitu radi spájate aj so spoznávaním nových vecí a zaujíma vás vývoj Štiavnických vrchov vrátane histórie baníctva, môžete sa vydať na cestu geologickým náučným chodníkom Paradajs, ktorý pozostáva z 19 náučných zastávok.

Na svoje si tu prídu aj tí, ktorí nie sú vyznávačmi šliapania do kopca. Neďaleká Banská Štiavnica ponúka mnoho úzkych uličiek, ktoré svoje čaro nestrácajú ani s množstvom turistov. Cestou môžete zájsť do Banky lásky a uschovať v nej svoj ľúbostný príbeh – v rodnom dome Maríny Pischlovej totiž nájdete jediný trezor lásky na svete, vytvorený z najdlhšej ľúbostnej básne – Sládkovičovej Maríny. Návšteva Slovenského banského múzea, kaštieľa vo Svätom Antone, Nového alebo Starého hradu či výstup na banskoštiavnickú kalváriu poskytne množstvo kultúrnych zážitkov.

Schyľuje sa k rekonštrukcii

Samotné zariadenie má kapacitu 32 lôžok v 10 izbách so spoločným sociálnym zariadením a osem lôžok v troch izbách s vlastným zariadením a celodenným stravovaním. Po rekonštrukcii, ktorá je plánovaná na jesenné mesiace tohto roku, však zariadenie prejde zmenou, vďaka ktorej všetky izby budú disponovať vlastným sociálnym zariadením, čím sa zvýši poskytovaná kvalita a pohodlie ubytovaných.

Hoci izby vzbudzujú dojem školy v prírode alebo autentických záberov z filmu Na samotě u lesa, areál poskytuje aj komornú telocvičňu či modernú infrasaunu. A od oddychu pri Počúvadle vás delí menej ako kilometer. Ak teda potrebujete zrelaxovať po úspešne zvládnutých skúškach, náročnom období v práci alebo proste len máte chuť na pár dní vypnúť a vzdialiť sa od ruchu veľkomesta, dajte šancu Richňave.

Nejde o miesto plné instragramových influencerov a jeho adresu by ste len márne hľadali medzi najvyhľadávanejšími geotagmi na sociálnych sieťach, no práve preto stojí za to ho navštíviť. P. S. Ak vlastníte bicykel, nezabudnite si ho vziať so sebou. Určite ho využijete.

Nikoleta Janková

Zaujímavé príbehy, fakty, rozhovory a reportáže nájdete v každom čísle časopisu Naša univerzita