Hoaxy, ktoré raz môžu zabiť demokraciu

Tesne po prezidentských voľbách v USA, v ktorých zvíťazil kandidát Demokratickej strany Joe Biden, oslovil denník Washington Post predstaviteľov Republikánskej strany. Chcel vedieť, čo hovoria na to, že ich kandidát – v tom čase stále ešte úradujúci prezident Trump – odmietol výsledky volieb uznať, vyhlasujúc o nich, že boli zmanipulované. „Čo stratíme tým, že ho v tom chvíľu podporíme?“ zveril sa Postu nemenovaný člen Trumpovej administratívy. „Nikto si nemyslí, že sa výsledok volieb zmení. (Trump) pošle pár tweetov o tom, ako napadne výsledky volieb na súde, a tieto žaloby sa skončia neúspechom. A potom napíše niekoľko ďalších o tom, ako boli voľby ukradnuté. A potom odíde.“

24. 03. 2021 09.22 hod.
Od: Redakcia NU

Súboj o legitimitu prezidentských volieb v USA sa viedol mesiace pred ich uskutočnením. V snahe (de)mobilizovať voličov či spochybniť prípadné víťazstvo demokratického kandidáta Joea Bidena prezident Trump a významná časť Republikánskej strany bez dôkazov spochybňovala volebné pravidlá, hlasovanie poštou či úpravu volebných pravidiel v čase pandémie. To všetko v situácii, keď moc v krajine na federálnej a štátnej úrovni držali práve samotní republikáni.

Trumpove argumenty o „zmanipulovaných prezidentských voľbách“ narážajú na volebný systém prezidentských volieb v USA. Ten v skutočnosti tvorí 50 volebných systémov v správe jednotlivých štátov federácie. Každý štát tak nastavuje vlastné pravidlá, akým spôsobom sa volí, ako sa tieto hlasy zrátavajú a podobne. Z tohto pohľadu je prakticky nemožné voľby zmanipulovať. Na úrovni jednotlivých štátov súčasne funguje to, čo poznáme aj zo Slovenska, a to krížová kontrola politických strán a ich zástupcov vo volebných komisiách. Vo všetkých fázach volieb – od distribúcie hlasovacích lístkov až po vyhlásenie výsledkov ich zrátavania – sú tak prítomné obe strany: Republikánska aj Demokratická.

Dlhé rátanie hlasov má jednoduché vysvetlenie

A čo Trumpom také spochybňované hlasovanie poštou? Ide o tradičný spôsob hlasovania, ktorý dlhé roky využívali mnohé štáty USA. Ostatne, v minulých voľbách ho využil aj samotný prezident Trump. V roku 2020 sa viaceré štáty rozhodli hlasovanie poštou zaviesť ako alternatívny spôsob k osobnému hlasovaniu z dôvodu pokračujúcej pandémie. V mnohých štátoch túto zmenu presadili práve republikánske väčšiny v štátnych kongresoch. Preto USA zaznamenali taký nárast hlasovania poštou a s ním spojené predĺženie sčítavania hlasov. Na rozdiel od osobného hlasovania, kde sa identita voliča overuje ešte pred tým, ako mu je vydaný hlasovací lístok, v prípade hlasovania poštou je potrebné overovať identitu voličov počas samotného sčítavania hlasov (napr. porovnaním podpisov). To je časovo náročnejšie. Čiže jeden z mýtov, ktorý hovoril o tom, že nezvyčajne dlhé počítanie hlasov je dôkazom toho, že sa dialo niečo nekalé, je nezmyslom. Bolo jednoducho výsledkom expanzie hlasovania poštou, ktoré podľa dostupných dát a registrácie využívali najmä voliči Demokratickej strany.

To, čo sa hovorí, nemusí byť to, čo sa deje

Rozdiel medzi tým, čo sa hovorí, a tým, čo sa deje, azda najlepšie ilustrujú desiatky e-mailov, ktoré Trumpov tím rozposielal priaznivcom po novembrových voľbách so žiadosťou o finančné príspevky na boj proti ukradnutým voľbám. Tie mali ísť na financovanie žalôb, ktoré mali ukázať „pravdu“ a zvrátiť výsledok volieb. Aby väčšina z týchto prostriedkov skončila v rukách vytvoreného politického výboru, cez ktorý bude Trump financovať svoje politické pôsobenie po skončení úradu.

Aj samotná snaha napadnúť výsledky volieb súdnou cestou ilustrovala rozdiel medzi tým, čo sa hovorí, a tým, čo je skutočnosťou. Prezident Trump a jeho právnici využili právo napadnúť výsledky volieb v desiatkach žalôb, ktoré predložili v mnohých štátoch USA i pred Najvyšším súdom USA. Ani jedna zo žalôb nebola úspešná. Viacero z nich sudcovia zmietli zo stola ako neodôvodnené bez toho, aby nariadili ústne pojednávanie. Bez ohľadu na to, kým boli sudcovia do úradu nominovaní, Trump a jeho tím jednoducho nedokázali predložiť relevantné dôkazy o tom, že pri prezidentských voľbách došlo k ich manipulácii a falšovaniu výsledkov. Kým prezidentovi právnici na tlačových konferenciách opakovane hovorili o rozhodujúcich dôkazoch, kľúčových svedkoch a zvrátení výsledkov volieb, v skutočnosti súdom predkladali úzko postavené žaloby, ktoré sa často obmedzovali iba na procedurálne aspekty hlasovania, sčítavania či certifikácie hlasov.

Sociálne platformy a oportunistickí lídri

Jedným z dedičstiev pôsobenia prezidenta Trumpa je práve to, ako do „mainstreamu“ vpustil okrajové časti politického diskurzu, ktoré sú v zajatí konšpiračných teórií. V ponímaní tej najvplyvnejšej – QAnon – bol práve Trump jediným lídrom schopným zastaviť masové „satansko-pedofilné“ sprisahanie voči USA, ktorého lídrami sú politické a ekonomické elity spojené s Demokratickou stranou. Vplyv, ktorý na politickú komunikáciu majú technologické spoločnosti a ich algoritmy, v kombinácii s cynickými a oportunistickými lídrami viedol k tomu, že desiatky miliónov voličov mali (a stále majú) pocit, že výsledky prezidentských volieb v USA boli zmanipulované. V januári 2021 stovky z nich uverili, že jediným spôsobom, ako víťazstvo Trumpa dosiahnuť, je zaútočiť na Kongres USA, ktorý mal formálne certifikovať výsledky hlasovania.

Aj keď po útoku na Kapitol nastalo relatívne „upokojenie“ situácie, USA zostávajú polarizovanou krajinou, ktorej obyvatelia nie sú schopní zhodnúť sa na verzii reality, v ktorej žijú a ktorá je čoraz významnejšie formovaná algoritmami. Práve táto „realita“ v podobe minimálnej zhody na tom, kto vyhral voľby, či tom, ako prebieha náš zápas s pandémiou COVID-19, je však nevyhnutným predpokladom na to, aby demokratické režimy prežili. Nielen v USA.

Erik Láštic, Filozofická fakulta UK

Zaujímavé príbehy, fakty, rozhovory a reportáže nájdete v každom čísle časopisu Naša univerzita