Čo ponúkajú Štiavnické vrchy: 5 tipov na oddych na Richňave

Leto je ideálnym obdobím na trávenie času v prírode a spoznávanie Slovenska, obzvlášť v tomto období utíchajúcej pandémie. Za oddychom môžete vyraziť napríklad do našich krásnych Štiavnických vrchov a využiť možnosť ubytovania v Chate UVZ UK na Richňave.


Štiavnické vrchy sú sopečným pohorím, mimoriadne bohaté na výskyt minerálov (približne 140 druhov). Ich najvyšším vrchom je Sitno s nadmorskou výškou 1009 m n. m. Osobitým prvkom vrchov sú umelé jazerá nazývané tajchy, ktoré pôvodne slúžili ako rezervoáre vody pre miestne bane, dodnes sa ich zachovalo 23. Okolie ponúka množstvo zaujímavých miest a pamiatok, napríklad klenot medzi slovenskými mestami, Banskú Štiavnicu, zapísanú do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Kam sa vybrať v Štiavnických vrchoch? Ponúkame vám pár tipov:

  • Banka lásky - v rodnom dome Sládkovičovej Maríny nájdete jediný trezor lásky na svete, vytvorený z najdlhšej ľúbostnej básne.
  • Banskoštiavnický betlehem - zobrazuje vývoj, históriu a tradície jedného z najkrajších miest na Slovensku – Banskej Štiavnice v rezbárskej podobe. Patrí medzi najväčšie drevené, pohyblivé betlehemy na Slovenku.
  • Kúpele Sklené Teplice s jaskynným kúpeľom - najstaršie kúpele na Slovensku, v ktorých môžete využiť účinky minerálnych prameňov bohatých na magnézium a kalcium.
  • Vyhne - relax, harmóniu a pohodu nájdete vo Vodnom raji Vyhne bez ohľadu na počasie a jedinečný zážitok spojený s ľahkou turistikou ponúka Kamenné more, unikátny prírodný výtvor v sopečnej časti Karpát a jedno z najstarších chránených území na Slovensku.
  • Geologický náučný chodník Paradajs - na 19-tich zastávkach spoznáte geologickú stavbu a vývoj Štiavnických vrchov vrátane histórie baníctva a geologických výskumov.

Ak sa rozhodnete stráviť leto na Richňave, neváhajte a píšte na: magdalena.ivanicovauniba.sk alebo volajte 0945 505 509.