Zrod novej veľmoci - prednáška nositeľa Pulitzerovej ceny Iana Johnsona

Už začiatkom decembra privítame na Slovensku nositeľa Pulitzerovej ceny. Študenti a odborná verejnosť sa budú môcť osobne stretnúť s Ianom Johnsonom.


Čína je momentálne druhou najsilnejšou ekonomikou sveta a významným hráčom v medzinárodnom priestore. No aké myšlienky, viera a hodnoty stoja za jej zrodom a vzostupom? Aké sú idey a nádeje jej obyvateľov? Nositeľ Pulitzerovej ceny Ian Johnson do Číny cestuje už 35 rokov a počas 20 rokov tam dokonca aj isté obdobie žil. Vďaka tomu lepšie chápe rozsiahle zmeny, ktorými najľudnatejší štát sveta prešiel na ceste od chudobnej krajiny k svetovej veľmoci. 

Prednáška sa bude venovať týmto otázkam:

  • Aká bola Čína, keď do nej prišiel Ian Johnson v roku 1984?
  • Ako sa zmenila, keď sa v roku 1994 vrátil a ako sa vyvíjala počas nasledujúcich siedmich rokov, keď v krajine žil?
  • Ako sa zmenila, keď sa vrátil po sedemročnej neprítomnosti, aby v roku 2008 písal o olympiáde?
  • Je Čína iba „továrňou sveta“ alebo dokáže ponúknuť viac? Aké hodnoty zjednocujú jej spoločnosť? Prečo ľudia cítili duchovnú krízu a to, že spoločnosť musí ponúknuť aj viac než len ekonomiku?
  • Koľko ľudí inklinuje k náboženstvu a viere, aby zaplnili toto duchovné prázdno?
  • Čína sa nám javí ako komunistická krajina, ale v skutočnosti zažíva obrovský návrat k náboženstvám. Vláda si to všimla a aktívne podporuje niektoré vyznania, ako napríklad budhizmus a pôvodné náboženstvo Číny taoizmus. Čo to znamená byť Číňanom? 

Prednášky spojené s diskusiou sa budú konať:

  • 3. decembra 2018 (pondelok) o 10.00 hod. v Historickej aule Univerzity P. J. Šafárika, Šrobárova 2 v Košiciach
  • 5. decembra 2018 (streda) o 16.00 hod. v Aule Univerzity Komenského, Šafárikovo námestie 6 v Bratislave

Živý prenos z prednášky na UK bude možné sledovať na stránke Nadácie Tatra banky.

Pridajte sa aj do udalosti na Facebooku.

Kto je Ian Johnson?

Ian Johnson je nositeľom Pulitzerovej ceny, spisovateľom, ktorý sa zameriava na spoločnosť, náboženstvo a dejiny. Takmer 20 rokov strávil v Číne ako študent a neskôr ako korešpondent pre noviny Baltimore Sun a Wall Street Journal. Venoval sa makroekonomike, vstupu Číny do Svetovej obchodnej organizácie a sociálnym otázkam. Johnson sa do Číny vrátil v roku 2009. Momentálne píše pre viacero periodík, napríklad New York Times, New York Review of Books a iné. Okrem toho učí a vedie postgraduálny program v Pekinskom centre, pričom pôsobí aj ako poradca niekoľkých akademických časopisov a expertných skupín. Johnson tiež pracoval v Nemecku ako novinár na voľnej nohe a prispieval do niekoľkých periodík. Neskôr písal pre Wall Street Journal ako šéf nemeckej redakcie a hlavný redaktor, pričom sa zameriaval na makroekonomické témy v Európe a islamský terorizmus. Na Pulitzerovu cenu bol nominovaný dvakrát. Získal ju v roku 2001 za reportáže z Číny. Dostal tiež dve ceny Zámorského tlačového klubu (Overseas Press Club), jednu cenu Spoločnosti profesionálnych novinárov a Shorensteinovu novinársku cenu Stanfordskej univerzity za články o Ázii v roku 2017. Vydal tri knihy: Divoká tráva, Mešita v Mníchove a Duše Číny: Návrat náboženstva po Maovi, ktorá opisuje náboženskú obnovu Číny a jej dôsledky pre politiku a spoločnosť. Niekoľkými kapitolami prispel do diel, ako sú Moja prvá cesta do Číny, Čínske znaky a Oxfordské ilustrované dejiny modernej Číny.

Vyjadrenia partnerov projektu:

„Jedným z najvýznamnejších cieľov našej univerzity je pokračujúca a prehlbujúca sa internacionalizácia. K nej nemalou mierou prispievajú aj stretnutia s významnými európskymi a svetovými osobnosťami. Som preto veľmi rád, že aj vďaka našim partnerom – Nadáciám Tatra banky a Petit Academy – majú študenti Univerzity Komenského v Bratislave jedinečnú príležitosť bezprostredného zážitku a diskusie už s ôsmou osobnosťou svetovej žurnalistiky ocenenou Pulitzerovou cenou – spisovateľom, cestovateľom a znalcom Číny Ianom Johnsonom. Okrem iných významných ocenení mu patrí aj Shorensteinova novinárska cena Stanfordskej univerzity za články o Ázii v minulom roku. Aj preto verím, že jeho prednáška o Číne, jedným z najrozhodujúcejších svetových hráčov a druhou najväčšou ekonomikou sveta, bude na našej univerzite nielen jedinečným poznávacím zážitkom, ale aj vzácnou inšpiráciou a potrebnou motiváciou ďalších profesijných a možno aj životných rozhodnutí našich študentov,“ vyzdvihol prínos prednášky prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., rektor Univerzity Komenského v Bratislave.

„Cieľom Nadácie Tatra banky je prinášať okrem grantových programov aj inšpiratívne okamihy a stretnutia s výnimočnými ľuďmi. Nadácia Tatra banky hosťuje držiteľa Pulitzerovej ceny v rámci svojho programu Osobnosti osobne už po ôsmy raz. Ponúka tak, predovšetkým študentom vysokých škôl, unikátnu skúsenosť stretnúť sa s držiteľmi najprestížnejších svetových ocenení. Je pre nás veľkou cťou, že tento rok prijal naše pozvanie spisovateľ Ian Johnson. Verím, že téma jeho prednášky týkajúca sa Číny, na ktorú nazerá nielen z pohľadu ekonómie, ale aj viery a hodnôt, bude podnetom k mnohým diskusiám," povedal Igor Vida, predseda správnej rady Nadácie Tatra banky.

„Atmosféra na Slovensku je v posledných mesiacoch silno poznačená vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. V tejto atmosfére plní náš spoločný projekt ešte väčšie poslanie. Nositelia Pulitzerovej ceny sú inšpirujúcimi osobnosťami. Hnaní túžbou po pravde obetovali novinárstvu veľkú časť svojho života. Počas svojich prednášok v Bratislave a Košiciach reprezentujú aj investigatívnych novinárov zo Slovenska, s ktorými cítia spolupatričnosť. Takým je aj náš tohtoročný hosť Ian Johnson, " uviedol Ján Pallo, člen správnej rady nadácie Petit Academy.

Video zostrih z podujatia.