Univerzita Komenského na Európskej noci výskumníkov 2017

Objavovanie stratených mayských miest, skúmanie mikroorganizmov pod mikroskopom, experimentovanie s vlastným dychom, poskladanie si urýchľovača, odhalenie súvislosti medzi pohybom a pamäťou či skúmanie DNA – to všetko čakalo na návštevníkov v stánkoch Univerzity Komenského na 11. ročníku Európskej noci výskumníkov, ktorý sa konal v piatok 29. septembra 2017.


Heslo tohto ročníka festivalu vedy „Made by Science“ potvrdili aj vedecké stánky a prednášky fakúlt UK zamerané na prezentovanie najnovších vedeckých poznatkov z rozmanitých oblastí bádania na pôde najstaršej slovenskej univerzity.

Filozofická fakulta UK v stánku Pozri, ako čítaš (Stará tržnica Bratislava) vysvetlila, aký je rozdiel medzi čítaním kníh a prezeraním webových stránok. Návštevníci sa tu tiež dozvedeli, čo robia naše oči, keď pozeráme video alebo hráme počítačové hry. Mohli si tiež vyskúšať zariadenia na sledovanie pohľadu.

V stánku Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK – Hranie sa s časticami v CERNe –  čakali na záujemcov demonštrácie základných princípov v urýchľovačovej a detekčnej časticovej fyzike. Malí i veľkí sa priamo  na mieste mohli zahrať na lovcov Higgsovho bozónu a svojimi pozorovaniami prispieť k zlepšeniu počítačového určovania častíc.

Prírodovedci Univerzity Komenského predstavili hlavné úlohy geológie a zoznámili návštevníkov s horninami, minerálmi i fosíliami (stánok Geológia a Ty), ukázali, aké mikroorganizmy sa nachádzajú v našom okolí i to, ako sa skúma DNA (stánok Biológia – chémia a Ty).

Vizuálnu antropológiu predstavili v stánku Vyhliadky odborníci Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK. Okrem prehliadky a premietania si mohol návštevník aj sám vyskúšať, ako sa dá pomocou obrazov o ľuďoch dozvedieť viac.

Zaujímavé prezentácie o viacjazyčnosti (stánok Viacjazyčný rebríček) i o hravých formách výučby (Vyrobím si, hrám sa, učím sa) si pripravila pre návštevníkov festivalu vedy Pedagogická fakulta UK.

Čo pre nás robí sval a tuk, priblížili odborníci Fakulty telesnej výchovy a športu UK (stánok Pohyb - elixír zdravia: čo pre nás robí sval a tuk; v spolupráci so SAV).

V stánku Lekárskej fakulty UK a SAV – Zdravo a hravo – získali návštevníci ucelený obraz o príčinách, vzniku, patologických prejavoch a možnostiach prevencie obezity, vysokého krvného tlaku a cukrovky z pohľadu fyziológie, histológie a farmakológie. Všetky vedecké výstupy spoznali prostredníctvom praktických ukážok, experimentov, videa i diskusie.

Cesty za poznaním tajomstiev mozgu odhalili v žilinskom Auparku vedci Jesseniovej lekárskej fakulty UK. Záujemcom predstavili výskum ľudského mozgu, jeho funkciu a štruktúru. Odprezentovali tiež neinvazívne možnosti výskumu mozgu, ako aj využitie experimentálnych zvierat v neurovedách.

V stánku #ukpozitiv si mohli návštevníci otestovať svoje vedomosti o najväčšej slovenskej univerzite a získať milé odmeny.

Odborníci Univerzity Komenského si pripravili aj zaujímavé prednášky na rozmanité témy. Súčasťou Noci výskumníkov bolo i podujatie Veda v osade, do ktorého sa aj tento rok zapojili vedci Prírodovedeckej fakulty UK.

Bližšie informácie o 11. ročníku festivalu vedy prinesieme v októbrovom čísle časopisu Naša univerzita.

Viac fotografií: Facebook UK