Po(d)chod študentov

Podchod na Hodžovom námestí v Bratislave sa od 1. júna 2021 volá Podchod študentov 16. novembra 1989. Názov odkazuje na protestný pochod slovenských študentov v roku 1989, ktorých viedli študenti Univerzity Komenského v Bratislave. Včera 9. júna 2021 na výročie prvých slobodných volieb (9. júna 1990) zorganizovali niekdajší študenti na Hodžovom námestí slávnostné umiestnenie orientačnej tabule.

Podchod, ktorý spája Poštovú, Panenskú, Palisády a Hodžovo námestie, sa stal dôležitým bodom protestného pochodu študentov. Práve na Hodžovom námestí sa totiž zhromaždenie v novembri 1989 začalo. Študenti následne prešli podchodom až na Námestie SNP, popred Univerzitu Komenského na Šafárikovom námestí a ukončili ho pred vtedajším ministerstvom školstva na Dobrovičovej ulici. Demonštrácia bola vyjadrením požiadaviek dodržiavania ľudských práv, prepustenia politických väzňov, žiadania o slobodu a demokraciu. Študenti skandovali heslá: Slobodu slova!, Chceme školské reformy! či Demokraciu, demokraciu!

Nový názov podchodu odkazuje na historickú udalosť, kedy sa študenti bratislavských škôl aktívne zapojili do procesu spoločenských zmien, na konci ktorých boli slobodné voľby.

Pozrite si videozáznam manifestácie študentov 16. 11. 1989 (YouTube)