Komenského zbierka kníh 2017: stovky knižiek, ale i DVD s rozprávkami či veľký plyšový slon

Bratislava 3. apríla 2017: 1928 kníh pre deti a mládež, 22 DVD s detskými rozprávkami či CD s pesničkami pre najmenších, ale aj veľký plyšový slon – tak vyzerala tohtoročná Komenského zbierka kníh, ktorú pri príležitosti mesiaca knihy zorganizovala Univerzita Komenského v Bratislave (UK).


Zbierka prebiehala vo všetkých fakultných knižniciach UK, t. j. 12 bratislavských a 1 martinskej, počas dvoch marcových týždňov – od 13. do 24. marca 2017.

Najväčším podielom prispela do celouniverzitnej zbierky kníh martinská Jesseniova lekárska fakulta UK (JLF UK) s 588 vyzbieranými titulmi, a to vďaka rekordu jednotlivca – 384 kníh do zbierky venovala Ing. Ľubica Červeňová, tajomníčka JLF UK. Z radov študentov patrí prvenstvo Monike z Filozofickej fakulty UK, ktorá darovala 37 kníh.

Medzi vyzbieranými kúskami dominovali knihy detských rozprávok a beletria pre mládež, nechýbali však ani rozmanité encyklopédie, cudzojazyčná detská literatúra, pexesá či maľovanky. Deti z detských domov, nemocníc a sociálnych zariadení potešia i DVD s rozprávkami či CD s pesničkami. Komenského zbierku kníh spestrila aj kompletná zbierka „disneyoviek“ (Pocahontas, Leví kráľ, Bambi, Popoluška, Snehulienka, Aladin, Macko Puf a iné), séria kníh Harry Potter i Pán prsteňov. „Na tvárach niektorých darcov – študentov –  sme videli, že sa ťažšie lúčia s knihami, akoby ich chceli ešte naposledy pohladiť aspoň pohľadom a zaželať im šťastnú cestu k novému čitateľovi. Milým prekvapením bola pridaná hodnota ku knihám v podobe plyšového slona,“ hovorí riaditeľka Akademickej knižnice UK PhDr. Daniela Gondová.
 
Vyzbierané knihy boli rozdelené do viacerých zariadení – napr. do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou na bratislavských Kramároch, do Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých SIBÍRKA, Domova sociálnych služieb pre deti a rehabilitačného strediska ROSA, sociálnej ubytovne FORTUNA i ubytovne KOPČANY, Detského domova a domova sociálnych služieb v Martine atď.

„Verím, že našich malých pacientov knihy potešia a počas hospitalizácie si v nich nájdu svojich rozprávkových hrdinov, s ktorými  tak  aspoň na chvíľu zabudnú na svoje ochorenie,“ ocenil význam a hodnotu Komenského zbierky kníh doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc., MPH, generálny riaditeľ  Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava, ktorý poďakoval Univerzite Komenského za vyzbierané knihy.

Komenského zbierka kníh 2017 nadviazala na pilotný projekt zbierky detskej literatúry, ktorý Univerzita Komenského zorganizovala v roku 2011. Rovnako ako v roku 2011 aj v tomto roku bolo partnerom zbierky vydavateľstvo IKAR.

„Ďakujem všetkým, ktorí túto dobročinnú akciu podporili a prispeli tak k tomu, že chorým deťom a deťom v núdzi môžeme priniesť radosť a poznanie,“ dodal rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD.