Ian Johnson: Čína ako nová veľmoc

Náboženstvá na vzostupe, korupcia vo verejnom živote, úpadok spolupatričnosti, ale aj nárast ekonomiky – i taká je Čína dneška. Ian Johnson, ktorý získal Pulitzerovu cenu v roku 2001 za reportáže z Číny, hovoril o zrode tejto novej veľmoci dňa 5. decembra 2018 v Aule UK. Návšteva sa mohla uskutočniť vďaka spolupráci s Nadáciou Tatra banky a Petit Academy.

Krajinou, s ktorou sa nám spájajú určité zažité predstavy typu politickí disidenti, znečistenie vzduchu alebo Čína ako rastúca vojenská veľmoc, sa novinár Ian Johnson zaoberá už 35 rokov, pričom 20 rokov tam strávil na štúdiách. „Všetky tieto fragmenty sú pravdivé, ale nie je to skutočná Čína,“ vysvetlil Ian Johnson.

„Čína sa veľmi zmenila. Keď som tam prvýkrát prišiel v roku 1984, nebola taká dôležitá pre globálnu scénu,“ zaspomínal si Johnson. Hovoril ďalej o veľkých zmenách v Číne, o raste jej ekonomickej sily a o tom, že ju dnes môžeme vidieť všade okolo seba.

Jedným z podstatných prerodov, ktorým krajina za posledné roky prešla, bol nárast významu náboženstva od čias Maovej smrti v roku 1976. V 80. a 90. rokoch rástlo postavenie náboženstva spolu s rastom ekonomiky. Ľudia sa riadili heslom „zbohatnúť je skvelé“. Po období poznačenom búraním historických chrámov nastal čas budovania nových. V súčasnosti je veľká väčšina obyvateľov prívržencom jedného zo štyroch hlavných náboženstiev – budhizmus, taoizmus, islam a kresťanstvo. Okrem cirkví registrovaných vládou vznikajú aj rôzne undergroundové cirkvi.

V diskusii z publika zazneli aj otázky ohľadom kontroly internetu zo strany vlády, zákazu hnutia Falun Gong alebo obavy, že pre rastúci vplyv čínskej ekonomiky prídeme o pracovné miesta. Johnson priblížil fakt, že drvivej väčšine Číňanov neprekáža, že vláda zakázala prístup občanov na sociálne siete ako Twitter alebo Facebook či Google, keďže v Číne majú svoje vlastné.

Nositeľovi Pulitzerovej ceny odovzdala prorektorka UK pre medzinárodné vzťahy prof. MUDr. Daniela Ostatníková, PhD., Pamätnú medailu UK ako poďakovanie za návštevu univerzity a zapísal sa do Pamätnej knihy UK.

Viac informácií o prednáške, ako aj exkluzívny rozhovor s nositeľom Pulitzerovej ceny prinesieme v januárovom čísle časopisu Naša univerzita.

Fotografie z prednášky: Facebook UK