Uznávanie dokladov o vzdelaní tretieho stupňa

O uznaní dokladov o vzdelaní vydaných zahraničnou vysokou školou rozhoduje:

• Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky, Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní (ak v v Slovenskej republike nie je vysoká škola, ktorá uskutočňuje študijné programy v rovnakých študijných odboroch alebo príbuzných študijných odboroch, ako sú uvedení na doklade o vzdelaní)
  • Ministerstvo obrany Slovenskej republiky (ak ide o doklad o vzdelaní vydaný vojenskou vysokou školou),
  • Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (ak ide o doklad o vzdelaní vydaný policajnou vysokou školou),
  •  uznaná vysoká škola v Slovenskej republike, ktorá uskutočňuje štúdium v študijných programoch v rovnakých alebo príbuzných študijných odboroch, ako sú uvedené na predložených dokladoch o vzdelaní.

Doklady o vysokoškolskom vzdelaní tretieho stupňa vydané uznanou vysokou školou alebo inou vzdelávacou inštitúciou v členskom štáte Európskej únie, v štáte Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania, Švajčiarskej konfederácie, alebo v štáte, ktorý nie je členským štátom (v treťom štáte) je možné uznať za rovnocenné s dokladmi vydanými vysokou školou v Slovenskej republike. V rámci procesu uznávania zahraničných dokladov o vzdelaní je posudzované splnenie podmienok na vydanie rozhodnutia o ich uznaní. Ak sú podmienky splnené, vysoká škola rozhodne o uznaní dokladu o vzdelaní za rovnocenný s dokladom o vzdelaní vydaným v Slovenskej republike.

Univerzita Komenského v Bratislave je kompetentná rozhodnúť o uznaní dokladov o vzdelaní, o zamietnutí žiadosti o uznanie dokladov o vzdelaní alebo o uložení rozdielovej skúšky.

Doklady o vysokoškolskom vzdelaní tretieho stupňa môžu byť predložené Univerzite Komenského v Bratislave (na adrese: Oddelenie vedecko-výskumnej činnosti a doktorandského štúdia Rektorátu UK, Šafárikovo nám. 6, P. O. BOX 440, 814 99 Bratislava 1) na uznanie oprávnenia používať akademický titul a jeho skratku tak, ako boli priznané podľa vnútroštátnych právnych predpisov štátu, z ktorého doklad pochádza.

Žiadateľ, ktorému bol uznaný doklad o vzdelaní, podľa zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní je oprávnený používať na území Slovenskej republiky akademický titul a jeho skratku tak, ako mu boli priznané podľa vnútroštátnych právnych predpisov štátu, z ktorého doklad pochádza, a to v jazyku tohto štátu.

Uznanie dokladov o vzdelaní na účely výkonu regulovaného povolania v Slovenskej republike je v kompetencii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Strediska na uznávanie dokladov o vzdelaní, a realizuje sa v zmysle Smernice EP a Rady 2013/55/EÚ a Zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov  o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Právne predpisy, ktoré sa vzťahujú na uznávanie dokladov o vzdelaní, sú: Zákon č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Podrobné informácie o postupe uznávania dokladov o vysokoškolskom vzdelaní sú zverejené na webovej stránke Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR -  Uznávanie ukončeného vzdelania na vysokých školách

Žiadateľ k žiadosti o uznanie dokladu o vzdelaní priloží:

• prílohy uvedené na webovej stránke Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR
  • doklad o úhrade správneho poplatku vo výške 6,50 € prostredníctvom elektronického platobného systému E-KOLOK.

Poplatok za uznanie dokladov o vzdelaní je odvodený od skutočných nákladov univerzity spojených s úkonmi uznávania.

V zmysle Smernice rektora Univerzity Komenského v Bratislave o výške školného a poplatkov spojených so štúdiom je poplatok vo výške 100 € (50 € za posúdenie dokladov o vzdelaní fakultou a 50 € za vydanie rozhodnutia o uznaní dokladov o vzdelaní za rovnocenný s dokladmi vydávanými Univerzitou Komenského v Bratislave).

V prípade automatického uznania dokladov o vzdelaní je poplatok vo výške 50 €.

Vzor žiadosti o uznanie dokladu o vzdelaní : žiadosť (docx) , (pdf)

Ďalšie informácie poskytne Oddelenie vedecko-výskumnej činnosti a doktorandského štúdia RUK

tel. číslo: +4212 59244446 a +421259244293

mail: csolleyovarec.uniba.sk a gronovarec.uniba.sk